Address: Budapest, II. Frankel Leó út 54.
Miserend: vasárnap és ünnepnapokon: 9:00, hétfőn, kedden és szerdán 17:30
Szentmise bevezetése
Kedves Testvérek!
Szentháromság vasárnapján az egybehívó szó mindegyikünk számára ismert és ma különös szeretettel kezdjük ezzel közös istendicséretünket: Urunk Jézus Krisztus kegyelme, az Atyaisten szeretete és a Szentlélek egyesítő ereje legyen mindnyájatokkal! És a Te lelkeddel! Lelkigyakorlatunk, együttlétünk végén gondoljunk azoknak a kedves fekete asszonyoknak bölcs és okos figyelmeztetésére, – akikről korábban beszéltem, - akik ijesztően nyomorúságos körülmények között élnek egy nyomortanyán, ahol körülbelül egymillió ember él. Ők mondták ezt a fontos igazságot: Mi nem parancsot teljesítünk, amikor vasárnap szentmisére jövünk! Mi ünnepelni jövünk, mert tudjuk, hogy Isten ünnepelni akar velünk! Nekünk szükségünk van erre a közös ünneplésre, hogy kibírjuk a hét többi napját!
Isten akar velünk ünnepelni!
Mi is akarjunk Istennel együtt ünnepelni, hogy kibírjuk életünk megpróbáltatásai közepette a hétköznapokat!
Ezt a szentmisét ajánljuk fel magyar nemzetünkért, az egész Kárpát-medencében és a világban szétszóródott magyarokért, hogy átérezzük Isten előtti felelősségünket egymásért!
Szentbeszéd
Kedves Testvérek! Sokszorosan ünnep ez a nap nekünk elsősorban azért, mert ezen az ünnepen, Szentháromság ünnepén Isten titkával szembesülünk. A teológia nagyon egyszerűen fogalmazza meg ezt az igazságot, amikor azt mondja:
Isten a Szeretet!
Van-e nagyobb titok a szeretetnél
Szeretetből születünk! A szeretetben kellene, hogy éljünk! Ha szeretetben tudunk meghalni, akkor nem vétettük el talán az életet! Nekünk másképpen is ünnep ez a mai vasárnap, mert együtt töltöttünk jó két napot és egymás arcába néztünk! Önök igazán odaadó figyelemmel és tanulékony lélekkel figyeltek rám! Ezt köszönöm önöknek! Nekem ajándék, ha arról szólhatok, ami az én szívemnek fontos, ami valójában az Isten ügye!
A titokról gondolkodók
Ezen a záró szentmisénken, ezen a gyönyörű szép ünnepen bezárva ezt a rövidke együttlétet, próbáljunk elindulni e felé a titok felé. Nem szeretnék filozofálni, azok nyomába lépni, akik különböző módon próbálják és próbálták megfejteni ezt a titkot. Ezek emberi elgondolások, próbálkozások voltak. Szent Ágostonról hallottunk legtöbbet azzal kapcsolatosan, hogy mi módon közelített e felé a titok felé, de sokan mások is próbálkoztak. Erről a területről vonuljunk vissza! Legfeljebb Dante megközelítését említsük röviden. Ő is próbálkozott. Dante azt mondja: Az Atya isteni erő! Az erő az, amiből az élet támad! Erő kell, hogy az élet megszülethessen! A Fiú a fő okosság! Magyarázza és azt mondja, hogy ez az igazság! Nagyon jól tudjuk, hogy vagy Isten az igazság, vagy nincs igazság! A Szentlélek az ősszeretet! A húsvéti ünnepkörben erről elég sokat hallhattunk: a Lélek nyilatkoztatja ki Isten szeretetét!
Megmentettek vagyunk
A húsvéti ünnepkör végéhez értünk. Az elmúlt hetekben többször is elmélkedtünk arról - ott, ahol ünnepeljük együtt a vasárnapot, - hogy milyen csodálatos az Isten terve velünk! Mi, akik itt vagyunk, ennek az isteni tervnek vagyunk szerencsés részesei! Reményeink szerint mi hívő emberek vagyunk, megváltottak vagyunk, a megváltottak életét éljük, kimentettek, rehabilitált emberek vagyunk! Isten megmentett bennünket egyéni útjainktól! Megtaláltuk a keresztények közös útját és örömünk telik abban, hogy ezen a közös úton járhatunk együtt, közel egymáshoz, egymást erősítve, bátorítva! Ez nagyon fontos!
Jézus életének ünnepei
Karácsony Jézus emberré válásának titka: egy lesz közülünk! Isten úgy szereti az embert, hogy Egy lesz az emberek közül! Jézus megmutatja nekünk, hogy milyen az Isten! Amikor Jézus értünk szenved, – húsvét titka – akkor figyelmeztet bennünket arra, hogy nagyobb szeretete senkinek nincs annál, mint aki életét adja barátaiért! A mennybemenetel ünnepe a búcsúzás pillanata, amikor Jézus azzal fordul a menny felé, hogy elmondott mindent, amit el akart nekünk mondani! Megígéri, hogy elküldi nekünk a Lelket, aki éltet bennünket!
Szentháromság vasárnapja
Rácsodálkozunk arra a forrásra, amiből élünk! A titok erre a forrásra, az Isten szeretetére utal! Isten szeretete hozza létre a világot, teremti meg az embert! Isten szeretete újítja meg a világot, a mi emberi életünket a megváltás művében! Isten szeretete éltet bennünket a Szentlélek által! Az Egyház élete a Szentlélek korszaka!
A liturgiára figyelünk
Ma kicsit figyelmesebben tekinthetünk ebbe a titokba! Nem filozofálunk, hanem a liturgiára figyelünk! A liturgia által az Egyház tanít és nevel bennünket! Nem bocsátkozik különböző emberi találgatásokba, hanem egyértelmű dolgokat hallunk az Atyáról, a Fiúról és a Szentlélekről! Nekünk ez elég ahhoz, hogy a Szentháromság titkával igazi közösségben legyünk!
Amit a liturgia mond az Atyáról
Az Atya megszabadított bennünket önmagunk fogságából! Gondoljunk a választott népre, Isten kiszabadítja népét a fogságból! Miért? Börtönben nem lehet emberi életet élni, de ennél sokkal többről van szó! Isten szabaddá teszi népét, hogy szövetkezhessen velük, ez az Ószövetség! Az Ószövetség népének ezzel indul el a küldetése! Isten az, aki megszabadít!
A mi esetünkre is igaz! Isten megszabadít a magunk útjaiból! Amikor az ember a maga útját járja, akkor távol jár az Istentől, távol játunk egymástól, mert Isten nem így gondolta el, hanem az utunk közös út! Egymással összetartozunk, Istennel is és egymással is. Ha ez számunkra valóság, akkor közös az utunk! Az Egyház úton járók közössége!
Az Atya tehát megszabadít önmagunktól és egymásnak ajándékoz bennünket, hogy egymással közösségben lehessünk, mint szabad emberek! Választhassuk egymást és élhessünk egymásért szeretetben!
Amit a liturgia mond a Fiúról
A Fiú az, aki a szabadító! A Fiú az, aki megment, a megváltó! A Fiú azt az igazságot hozza el nekünk, amit az ember szíve mélyén mindig vágyakozva keres, a másik embert! A Fiú a másik ember! A Fiú az, aki megtestesíti nekünk azt a nagy igazságunkat: egymásra áhítozunk! Az ember szerencsétlen, boldogtalan és magára hagyatott, ha nincs embere! Van Emberünk!
A mi emberünk Jézus Krisztus, a megmentő!
Jézus arra szólít fel minket, hogy egymás számára a megmentő ember legyünk! Egymás embereivé váljunk, hogy a másik ember úgy fordulhasson hozzánk, mint akire mindig számíthat!
Amit a liturgia mond a Lélekről
A Lélek a megújulás lelke, az újjászületés lelke! Elküldöm a Lelket és megújítja a Föld színét! Az emberek megújulnak a Lélek erejében! Vagy lelki emberek vagyunk, vagy elveszítjük az arcunkat! Mit jelent, hogy a Lélek lebeg minden keresztkút fölött? Minden keresztelésben újjászületik az ember, új közösség tagja lesz! Az ember kiemeltetik a világból, Istenhez tartozó közösségbe kerül, olyan családba, ahol befogadják!
A Lélek az újjászületés lelke!
Minden gyóntatószék fölött az Isten Lelke lebeg! Ezt nagyon szeretném hangsúlyozni, kereszténységünknek talán ez a legnagyobb ajándéka nekünk úton járó, botladozó, bukdácsoló embereknek, hogy lehetőségünk van a bűnbánatra, lehetőségünk van a megújulásra, lehetőségünk van arra, hogy minden nap újra kezdjük az életünket!
Ezt egyetlen vallás sem kínálja követőinek, csak a Jézus Krisztus által alapított keresztény Egyházunk!
Isten Lelke lebeg minden prédikáló fölött, mert az embereknek az igazságra van szükségük. Minden igehirdetés annyit ér, amennyi igazságot felfed az embereknek! Az emberek eligazításra vágyakoznak, tanításra, útmutatásra várnak! Az igehirdetésben a Lélek, az Isten Lelke akar megnyilatkozni az emberek számára!
Jézus beszél a Lélekről
A liturgia nem a Szentháromság titkát feszegeti, hanem az Istenről beszél, aki Atya, Fiú, Lélek! A mai evangéliumban Jézus nem beszél sem az Atyáról, sem Önmagáról, csak a Lélekről! Ez figyelmeztet bennünket arra, hogy az Egyház története a Lélek története! Az Atya a teremtés titka mögött van, a Fiú a megváltás művének beteljesítője és az idők végezetéig a hívők közösségét a Lélek kell, hogy éltesse! Azt mondtuk, hogy megmentettek, kimentettek vagyunk! Isten szeretetébe meghívottak vagyunk! Jézus a következőket mondta:
A Lélek elvezet benneteket a teljes igazságra!
A teljes igazság ebben a vonatkozásában az, hogy ismerjük meg magunkat! Mi mindig foglalkozunk igazsággal így, úgy, amúgy. Nem! Igazság az, hogy próbáljuk magunkat megismerni! Ez csak az Istennel való kapcsolatokban lehetséges! Különben eltévedünk!
Megismerni önmagunkat! A mi számunkra ez a teljes igazság!
Nekünk önmagunk megismerése a húsbavágó! Ismerjük meg magunkat, kik vagyunk, milyenek vagyunk a gondolkodásunkban, emberi kapcsolatainkban! Igazság!
A lélek hirdeti az eljövendőt
Félre ne értsük, mindjárt prófétálásra gondolunk. Próféták a jövőbe láttak, hirdették a jövendőt. Isten nevében szóltak! A titkot bizonyos értelemben megfejtették! Nem erről van szó! Ma a világ hitetlenségében sarlatánokra figyel, babonásan figyelnek különböző javasasszonyok szavaira, megnyilatkozásaira! Értenünk kell, hogy ez a jövendő mit jelent!
A jövendő az emberi szabadság és a gondviselés együtthatása!
A mi szabadságunkat hogyan igazítjuk az Istenhez, Isten terveihez, gondolataihoz, akaratához? Annyiszor mondjuk, hogy hiszünk a gondviselésben! Ez nagyon lényeges a jövendő kérdésében! Hogyan épül fel a jövő, a mi egyéni jövőnk, a közös jövőnk és a világ jövője? Figyeljünk arra, hogy milyen következményei vannak egyes cselekedeteinknek! Különben kizárjuk az Istent, ha megvakulunk és csak magunkat tartjuk szem előtt!
A Lélek megdicsőíti Jézust
Ez nekünk szól! A mi életünk vagy istendicsőítés, vagy nem élet! Nagyon fontos, hogy minden törekvésünk alapja ez legyen! Mindent Isten nagyobb dicsőségére! A bennünk lévő Lélek révén Krisztus dicsőüljön meg életünkben, cselekedeteinkben!
Befejezésül Krisztus nem szól sem önmagáról, sem az Atyáról! Azt mondja. Én és az Atya Egy vagyunk! Beszél a Lélekről, a Lélek feladatairól, küldetéséről! Jézus így, ilyen csodálatos módon jeleníti meg a Szentháromság üzenetét!
Távlatos emberek legyünk! Eget, mennyet kereső emberek legyünk
Csak távlatos emberek képesek valamit tenni a Földön! Aki nem mennyet kereső ember, az belefullad a porba, sárba, iszapba! Azért születtünk, hogy tanúságot tegyünk az Istenről! Induljunk el az emberek felé, legfőképpen azok felé, akik nagyon messze vannak! XVI. Benedek pápa azt üzente általam a magyarországiaknak: vigyázzunk Szent István örökségére!
Vigyázzunk a titokra! A titok azt jelenti, hogy Isten előtt felelősek vagyunk egymásért!
Az egész világot nem tudjuk magunkhoz ölelni, néha még egymást is nagyon nehéz! Legalább a magyarok egymást öleljék szívükre! Szabaduljunk meg attól a sok-sok mocskolódástól, amit az idegenlelkű emberek velünk kapcsolatosan mondanak. Szinte szállóige, hogy a magyarok békétlenek, vitatkozók, széthúzók. Nem igaz! Legalább ennyire széthúzó minden nemzet, csak a többiek erről hallgatnak!
Érezzünk felelősséget egymásért! Szentháromság ünnepe ad nekünk elég erőt, hogy képesek legyünk erre!
+ A M E N +
Szentáldozás után Ennek a szentmisének kegyelmi ajándékait felhasználva kérjük a Jóistent, hogy Szentháromságos életet tudjunk élni! Ókori egyházatya így közelítette meg rövidke üzenettel ezt a titkot: Jézus által az Atyához a Lélekben! Jó program!
+ A M E N +